Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Havajské ostrovy

Havajské ostrovy je souostroví 19 korálových a sopečných ostrovů a 118 skal a útesů v Tichém oceánu, na kterém se nachází federální stát Spojených států amerických Havaj. USA patří od roku 1959. Hlavní město je Honolulu. Rozkládají se přibližně mezi 19° - 29° severní šířky a 154° - 180° západní délky.Souostroví vzniklo sopečnou činností nad oblastí oslabeného zemského pláště, ve kterém se nachází po milióny let horká skvrna (anglicky též hot spot) přibližně v hloubce 52 kilometrů. Severozápadní ostrovy jsou starší, jelikož vznikly dříve, což se odráží i na jejich stupni erodovaného povrchu. V dnešní době je aktivní vulkanická činnost v posledních 200 letech pouze na ostrově Havaj a na podmořské štítové sopce Loihi, která zatím nevyrostla nad mořskou hladinu.Ostrovy jsou štítové sopky, které jsou tvořeny z čedičových láv, což souvisí se složením magmatu v oblasti horké skvrny. Havajské souostroví je tak tvořeno převážně z gabra a diabasu.

Havaj

Ostrov Havaj (anglicky: Island of Hawaii, zvaný také jako Big IslandVelký ostrov) je největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 158 400 obyvatel (2003) a ostrov má rozlohu 10 458 km². Havaj je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Správním centrem ostrova je město Hilo. Dalšími významnějšími městy jsou Kalaoa a Holuaoa. Na ostrově se nachází dva mohutné vulkány Mauna Loa a Mauna Kea, jejichž nadmořská výška přesahuje 4100 m.n.m. Nachází se zde také jeden z nejaktivnějších světových vulkánů - sopka Kilauea.

 

 

Maui

Maui je druhý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 139.800 obyvatel (2005) a ostrov má rozlohu 1883 km². Maui je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Mezi největší a nejznámější města na ostrově patří Kahului, Wailuku, Lahaina, Hana a Wailea. Nejvýzněmnějším průmyslovým odvětvím je zemědělství a turistika.

Kahoolawe

Kahoolawe je nejmenší ostrov z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Ostrov je neobydlený a má rozlohu 115,6 km². Nachází se 11 km jihozápadně od ostrova Maui. Kahoolawe je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.Jedná se o štítovou sopku.

Lanai

Lanai (známý také jako Pineapple Island – Ananasový ostrov) je šestý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 3100 obyvatel a ostrov má rozlohu 363,97 km². Lanai je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Molokai

Molokai je pátý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 7 až 8 tisíc obyvatel, tento počet se mění v závislosti na turistické sezóně. Ostrov má rozlohu 673,44 km². Molokai je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Oahu

Oahu je třetí největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 781 300 obyvatel (odhad z roku 2007) a ostrov má rozlohu 1545 km². Oahu je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Na Oahu leží největší město celého souostroví Honolulu. Mezi významné zajímavosti ostrova patří např. to, že se zde natáčí seriál Ztraceni, pláž Waikiki, Pearl Harbor, památník USS Arizona nebo Hanauma Bay.

Ostrov Oahu také posloužil společnosti Eden Games jako předloha pro jejich závodní hru Test Drive Unlimited, ve které bylo Oahu do detailu vymodelováno.

Kauai

Kauai je čtvrtý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 58 300 obyvatel (odhad z roku 2005) a ostrov má rozlohu 1430 km². Kauai je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.Klimatologickou raritou tohoto ostrova je hora Waialeale, kde v dlouhodobém průměru spadne za rok 12 344 mm dešťových srážek. Pasátové návětří této hory je tedy nejdeštivějším místem na světě.

Niihau

Niihau (zvaný také jako Forbidden Isle – Zakázaný ostrov) je nejmenší obydlený ostrov z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Žije zde asi 160 obyvatel (odhad z roku 2000) a ostrov má rozlohu 181,04 km². Niihau je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických